HOW4 MATRIKA ČLOVEŠKE MISELNOSTI
Kontekstualno ozadje
Način, kako postavljamo vprašanja v življenju, veliko pove o našem razmišljanju in navsezadnje o nas samih. V zadnjih desetletjih se soočamo s prevladujočo doktrino t.im. KNOW-HOW filozofije. Naše življenje temelji na vprašanjih, kako biti, kako delati, kako doseči, kako postati to ali ono znotraj družbe. Tovrstno prevladujoče spraševanje „kako“, ki ga uporabljamo, se nanaša na razvojne vidike učinkovitosti, produktivnosti in spodbujanja razvoja (nekoga ali nečesa), na katerih temelji paradigma razvoja rasti. To 'kako' izpraševanje je sicer v naših življenjih nujno, zlasti zaradi vse hitrejšega tempa našega sodobnega načina življenja. Vendar je začetna nerodnost tega spraševanja v tem, da so vse kategorije kako (pa naj gre za to, kako dobiti več denarja, kako postati modrejši ali čustveno inteligentnejši ali kaj drugega) postavljene na isto konceptualno raven (ki pogosto temelji na logiki linearnega razvojnega razmišljanja, kako priti od nezaželene točke A do želene točke B), kar pa pogosto v življenju ne deluje. Poleg tega je pri tej prvi ravni 'kako' spraševanja še bolj problematično to, da ji pogosto ne sledi nadaljnje spraševanje (povezano z vprašanji kaj, kje, kdo). Preprosto povedano, zdi se zelo nenavadno, da bi si na primer prizadevali za osebni ali poklicni uspeh, ne da bi najprej razumeli, kaj nam uspeh, tak ali drugačen, pomeni oz. zakaj je za nas pomemben.
HOW4 Matrika človekove miselnosti poudarja, da je treba KAKO vprašanja odložiti, dokler ne najdemo dovolj odgovorov na vprašanja na drugih ravneh. Iskanje odgovorov na vprašanja KAJ (o nekom ali nečem) je včasih dovolj in nadaljnje in bolj elementarno prevpraševanje ni potrebno. To pomeni, da se po odgovorih na vprašanje „KAJ“ posvetimo vprašanjem „KAKO“ in poskušamo odgovoriti nanje.
Vendar pa bi v takem primeru na ravni KAKO, tudi če bi bili zadovoljni z zastavljenimi vprašanji, to pomenilo, da smo še vedno ujeti v miselne okvire, ki so nam bili hote ali nehote ponujeni od zunaj.
Naslednja, tretja raven spraševanja KJE mora potekati zato, da bi se soočili z izzivom, kako miselno ubežati receptom za uspeh, zadovoljstvo, srečo, modrost itd. ki so nam ponujeni od zunaj. Vprašanja KJE se nanašajo na ugotavljanje, kje in kdaj se nam je porodila določena ideja o potrebi, da nekaj dosežemo ali postanemo to ali ono. S takšnimi vprašanji 'kje' se počasi rešujemo iz obstoječih miselnih okvirov v obliki od zunaj ponujenih resnic, receptov in vzorcev, ki so bili nezavedno nameščene v naše misli. Zelo verjetno je, da se bo naš proces spraševanja ustavil na tej ravni, ko gre za tovrstno samo-izpraševanje.
Vendar pa nas čaka še ena, četrta raven spraševanja KDO, ki je potrebna tu in tam v našem življenju. Gre za to, „kdo“ v naši osebnostni strukturi (ne glede na to, kako se osebno dojemamo) sproži kakršno koli vprašanje o potrebi biti ali postati ali imeti kar koli in podobno. Ta četrta raven spraševanja KDO je potrebna, če želimo razumeti, od kod izvira kakršno koli vprašanje. Vendar je ta raven spraševanja zaradi svoje globoke arhetipske ravni pogosto spregledana, saj je bodisi ne prepoznamo bodisi jo obravnavamo kot ne dovolj uporabno.
HOW4 Matrika poudarja, da je treba vprašanja KAKO obravnavati šele na koncu, potem ko smo prišli do zadovoljivih odgovorov na vprašanja na drugih ravneh. Še pomembneje pri tem je, da matrika natančno obravnava specifičnost vseh štirih ravni spraševanja in osrednjo pozornost namenja aktiviranju in sprožanju uvidnega mišljenja v našem umu, odvisno od vprašanja, ki ga obravnavamo. Kajti način, kako postavljamo vprašanja in iščemo odgovore, (ne)neposredno razkriva, kako deluje naš miselni svet.
Za dodatne informacije o Matriki nas lahko kontaktirate preko spodnjega obrazca.